Czym jest i jak ugruntować na nim swoją pozycję?
Twój rynek - to kawałek świata, któremu w jakiś konkretny sposób chcesz coś zaoferować, którego problemy rozwiążesz, miejsce gdzie zbudujesz swoja markę i stworzysz swoją społeczność.
Jako przedsiębiorca, na rynek, musisz nauczyć się patrzeć stale i z dość szerokiej perspektywy. Nauczyć się go obserwować i słuchać, badać jego potrzeby. Ponad to:
- obserwować kierunki rozwoju
- być o krok przed tym, co się pojawia
- posiadać wiedzę marketingową – choć nie każdy studiował marketing,
- jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany, aby wiedzieć – podobnie, jak w innych dziedzinach takich jak prawo, czy podatki.
Marketing
W omawianym kontekście, podstawy aktualizowanej na bieżąco wiedzy marketingowej – mają pozwolić Ci dotrzeć do klientów i pozostać z nimi w trwałych relacjach. Warto mieć świadomość, że marketing nie jest reklamą, jak nadal sądzi większa część naszego społeczeństwa. Marketing jest procesem. Długotrwałym, pełnym zmiennych procesem, który dąży dozaspokajania potrzeb i pragnień Twoich klientów.
Konkurencja
Kontynuując temat rynku – musisz przyjrzeć się również swojej konkurencji. Konkurencja z zasady kojarzy się nie zbyt dobrze, ale może być dla Ciebie niesamowitym źródłem wiedzy i inspiracji. Możesz nawet – w pewnym sensie – znaleźć biznesowego idola wsród konkurencyjnych firm.
W przypadku badania swojej konkurencji, znajdziesz też luki i słabe strony. Jeśli uda się Ci się je wypełnić nowymi rozwiązaniami – masz wielkie szanse na powodzenia – a Twoja konkurencja może w ten sposób zostać Twoim biznesowym partnerem.
Cel biznesowy
Jeśli znajdziesz swój punkt biznesowego zaczepienia, do którego chcesz dotrzeć w rozwoju swojej firmy, i znalazłeś kogoś kto osiągnął ten cel, na kim możesz się wzorować – warto dowiedzieć się chociażby, jak to zrobił. Jak pokonał przeciwności. Oczywiście nie będzie to ani ta sama, ani T łatwa droga. Ale widząc kogoś na szczycie, kto dostał się tam po stromych i wymagających sporego wysiłku ścieżkach świadczy o tym – że to jest do zrobienia. Potrzeba tylko się przygotować i obrać dobrą strategię. Mieć też chęć i pokorę, żeby uczyć się od najlepszych.
