CO WARTO WIEDZIEĆ O BEZZWROTNEJ FORMIE DOTACJI?
CO WARTO WIEDZIEĆ O BEZZWROTNEJ FORMIE DOTACJI?
Dotacje bezzwrotne są najpopularniejszą formą wsparcia finansowego. Jednak ich specyfika niesie ze sobą koszty i obciążenia, o których warto wiedziedzieć, aby właściwie oszacować swoje możliwości.
Uzyskanie bezzwrotnej dotacji finansowej jest możliwe. Nie jest jednak rzeczą łatwą. Zdajmy sobie sprawę, że wartość przyznawanych środków bezzwrotnych w programach krajowych może sięgać od kilku – do kilkudziesięciu milionów złotych. Przy tak dużej skali finansowania oczywistą sprawą jest, że instytucja udzielająca pomocy zechce zweryfikować zasadność i cel inwestycji.
DOTACJA BEZZWROTNA KOSZTUJE
Dotacja bezzwrotna jest jedną z popularniejszych form dofinansowania. Warto pamiętać, że wymaga ona zainwestowania określonego kapitału. Ile dotacja będzie Cię kosztować - zależy od kosztów Twojego pojektu, lokalizacji w której będzie on realizowany oraz programu, z którego chcesz otrzymać środki dotacyjne.
KOSZTY DOTACJI
Koszty związane z procesem uzyskania dotacji to:
- wkład własny (w formie własnego kapitału, pożyczki banku lub uprawnionej instytucji, promesy lub innej formy zabezpieczającej)
- koszty związane z realizacją projektu (koszty mogą dotyczyć prac koncepcyjnych i badawczych, inwestycyjnych, projektowych, technicznych oraz dotyczących doradztwa i porad prawnych).
PROCES DOTACYJNY WYMAGA WSPÓŁPRACY WIELU SPECJALISTÓW
Uzyskanie dotacji to proces interdyscyplinarny. Ludzie zaangażowani w jego budowę to eksperci roznych dziedzin.
Skuteczność procesu dotacyjnego wymaga globalnego spojrzeniaa na całą inwestycję, w perspektywie przygotowania jej do wprowadzenia na rynek.
NAJPIERW KONCEPCJA - POTEM WYBÓR PROGRAMU DOTACYJNEGO
Nie jest dobrą praktyką biznesową tworzenie projektu dotacyjnego pod konkretny program. Właściwym podejściem jest wcześniejsze stworzenie koncepcji biznesowej, oszacowanie jej w najdrobniejszych szczególach, określenie jej potencjału rynkowego, a następnie stworzenie listy potrzebnych zasobów. W tym zasobów finansowych, które mogą być pozyskane z dotacij.
BADANIA I INNOWACJE
Innowacyjny charakter produktu lub procesu, na który chciałbyś pozyskać bezzwrotną dotację, wymaga uzasadnienia naukowego, które zdobędziesz we współpracy z uczelnią lub odpowiednim instytutem naukowo-badawczym. i
Zanim zdecydujesz się na wejście do gry o środki finansowe z dotacji, zastanów się, jaki jest Twój cel. Paradoksalnie bowiem, w pełnym zakresie prac musimy na moment zapomnieć, że chodzi o wielkie pieniądze. Chodzi raczej o to, aby perfekcyjnie przygotować Twój biznes do wprowadzenia go na rynek i zapewnienie mu możliwości rozwoju.
Słowa kluczowe:
Dotacje, dotacje unijne, dotacje bezzwrotne, projekt dotacyjny, proces dotacyjny, wniosek dotacyjny, instytucja finansująca, umowa dotacyjna, wkład własny dotacji