FORMY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

FORMY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

Czym się kierować w wyborze formy prowadzenia swojej działalności gospodarczej?

Okazuje się, że bardzo niewiele wiadomo nam na temat możliwości i ograniczeń związanych z prowadzeniem biznesu - uzależnionych od formy, w jakiej jest prowadzony. Czyli, czy będzie to jednoosobowa działalność, czy spółka. To powoduje, że już na wstępie pojawiają się błędy w szacowaniu opłacalności biznesu. Co w oczywisty sposób wpływa na jego dalsze losy. 

Pozwól, że zanim przejdę do szczegółowej analizy dostępnych form prowadzenia działalności oraz form opodatkowania, wyjaśnię Ci kilka podstawowych spraw. 

By móc właściwie ocenić, jaki wariant podmiotu będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem,  jaką formę opodatkowania wybrać – trzeba w paru słowach omówić kwestię podstawową dotyczącą funkcjonowania w rzeczywistości podatkowej. Czyli tak naprawdę, jak w ogóle liczyć  podatki i ile będziemy musieli oddać państwu z naszego biznesu.

Co do zasady, w działaności gospodarczej opieramy się na głównych ustawach podatkowych – podatku PIT od osób fizycznych, podatki CIT od osób prawnych i podatku VAT – od wszystkich, jako podatku dodanego. O VAT napiszę więcej e oddzielnym artykule. 

Parafrazując zapisy ustaw i upraszczając do minimum – podatek płacimy od tego, co nam zostaje, jako czysty zysk – a zysk to różnica pomiędzy przychodem, a kosztem.

Koszty i przychody

Z podatkowego punktu widzenia, kosztem jest wszystko, co jest związane z uzyskaniem przychodu. Przychodem jest wszystko to, co wpływa nam na konto ze sprzedaży produktów lub usług.

Zatem jeżeli dochód to 100, a koszty to 50 – to czysty zysk przed podatkiem wynosi 50 – zatem od kwoty 50 płacimy podatek w różnej wysokości w zależności od tego, co wybierzemy lub nam narzucą.

Ryczałt

Żeby jednak nie było za łatwo, mamy jeszcze coś takiego jak ryczałt – jest on przewidziany dla tych, którzy nie chcą liczyć kosztów, nie wiedzą ile zarobią – lub nie chcą w ogóle się bawić w liczenie – wtedy w zależności od tego, co robimy mamy stawkę ryczałtu – od naszego dochodu, a nie zysku . W tym wypadku nie możemy liczyć kosztów, które zmniejszają wartość zysku do opodatkowania.

A która forma rzeczywiście jest lepsza? To zależy 🙂
Ja uważam, że lepiej jest policzyć i płacić podatków mniej niż więcej. 
A Ty jak uważasz?

Słowa kluczowe:
Koszty, przychody, działalność gospodarcza, formy prowadzenia działalności gospodarczej, podatki

Picture of Magdalena Bochyńska

Magdalena Bochyńska

Klaster SMB Synergy Group

obserwuj nas

Pozostałe artykuły

TWÓJ KLIENT – JAK GO ZNALEŹĆ?

Kiedy powinieneś zacząć szukać swoich klientów? Natychmiast! Zanim jeszcze Twoja koncepcja biznesowa znajduje się w tzw. powijakach. To nawet lepiej.

TWÓJ RYNEK – JAK SIĘ NA NIM ZNALEŹĆ

Twój rynek, to kawałek świata, któremu w jakiś konkretny sposób chcesz coś zaoferować, którego problemy rozwiążesz, miejsce gdzie zbudujesz swoja markę i stworzysz swoją społeczność.

ZOSTAW NAM WIADOMOŚĆ

Przewijanie do góry