DOTACJE – CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ

DOTACJE – CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ

DOTACJA TO NIE PREZENT


Dotacje nie są prezentem. Nie są też czymś niemożliwym do zdobycia. Problem w tym, że wielu przedsiębiorców rozumie proces dotacyjny i przyznanie dotacji, jako jedynie wypełnienie wniosku.
A Ty, jak myślisz?

Na temat – czym jest dotacja, jakie są rodzaje dotacji i kto może się o nią starać  przeczytasz w artykule ,,Czym są dotacje”.
Z tego tekstu dowiesz się, jak rozumieć proces tworzenia projektu dotacyjnego, z którego finalnie powstaje wniosek dotacyjny.

Dla wielu przedsiębiorców stworzenie dokumentacji dotacyjnej rozumiane jest dość powierzchownie – jako wypełnienie wniosku. Z tym wyobrażeniem, zlecają opracowanie projektu specjalistom. Niestety, ostatnio często zdarza się, że firmy, które zajmują się pisaniem wniosków dotacyjnych, nie wyprowadzają z błędu myślowego swoich klientów, a wręcz wykorzystują ich niewiedzę. Wysyłają niekompletne, lub błędnie wypełnione wnioski – za co klient zobowiązany jest z góry zapłacić  od kilkuset – do kilku tysięcy złotych.
Pamiętajmy, ze już sam fakt niskiej ceny, powinien wzbudzić czujność.
( Szczegóły związane z wyceną stworzenia projektu dotacyjnego  znajdziesz tutaj).

Niestety – błędnie rozumiany proces przygotowania dokumentacji dotacyjnej, nieznajomość warunków umowy – bywa dla przedsiębiorców bardzo kosztowne. Z kolei poczucie, że zostało się oszukanym zazwyczaj zamyka drzwi do dalszych starań o bezzwrotne środki finansowe.
Co warto wiedzieć, aby uchronić się przed utratą czasu i pieniędzy?

Wniosek dotacyjny to nie wszystko

Należy mieć świadomość, że kompletny  i prawidłowo wypełniony wniosek – zostaje opracowany po przygotowaniu odpowiedniej dla konkretnego programu dokumentacji. Obejmuje ona  badania, opracowania naukowe i rynkowe, biznesplan, potwierdzenie innowacyjności, ocenę ryzyka inwestycji, uzasadnienie rentowności i określenie potencjału rynkowego i inne – których wymaga instytucja rozpatrująca wnioski. Nieraz wymagane są także pozwolenia i formalności, których zdobycie wymaga wiedzy podatkowej, prawnej, technicznej, a także czasu na ich zdobycie. Bez tego wypełniony wniosek nie jest wiele wart. Zostanie on poddany ocenie i przyjęty przez system – jednak finalnie, otrzyma negatywną ocenę.

Dotacja to nie prezent – lecz nagroda

Należy mieć świadomość, że dotacja nie jest prezentem dla przedsiębiorców, którzy posiadają dobry pomysł na biznes. Choć media przedstawiają, ją jako łatwe pieniądze, których w dodatku nie trzeba będzie oddawać.
Nie jest tak.

Dotacja jest gratyfikacją za dobrze opracowany projekt biznesowy i przygotowanie podmiotu do podjęcia inwestycji.  Co za tym idzie – za ogrom pracy w przygotowanie koncepcji, uzasadnienie rynkowe, zbadanie pomysłu pod wieloma względami – w tym potrzeb rynku i szans rozwoju. Ponad to, należy pamiętać o przygotowaniu finansowym. W niektórych programach wymaga się przedstawienie gotowości finansowej nawet w wysokości przyznanej dotacji.

Jeśli więc myślisz o zdobyciu bezzwrotnych środków z UE, przygotuj koncepcję, oceń swoje zasoby i znajdź kompetentnego partnera biznesowego, który wesprze Cię w procesie dotacyjnym i rozliczy twój wniosek, abyś nie był zmuszony zwracać otrzymanych środków.

 

Słowa kluczowe:
Dotacje, dotacje unijne, dotacje bezzwrotne, projekt dotacyjny, proces dotacyjny, wniosek dotacyjny, instytucja finansująca, umowa dotacyjna, wkład własny dotacji

Picture of Magdalena Bochyńska

Magdalena Bochyńska

Klaster SMB Synergy Group

obserwuj nas

Pozostałe artykuły

TWÓJ KLIENT – JAK GO ZNALEŹĆ?

Kiedy powinieneś zacząć szukać swoich klientów? Natychmiast! Zanim jeszcze Twoja koncepcja biznesowa znajduje się w tzw. powijakach. To nawet lepiej.

TWÓJ RYNEK – JAK SIĘ NA NIM ZNALEŹĆ

Twój rynek, to kawałek świata, któremu w jakiś konkretny sposób chcesz coś zaoferować, którego problemy rozwiążesz, miejsce gdzie zbudujesz swoja markę i stworzysz swoją społeczność.

FORMY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

Okazuje się, że bardzo niewiele wiadomo nam na temat możliwości i ograniczeń związanych z prowadzeniem biznesu – uzależnionych od formy, w jakiej jest prowadzony. Czyli, czy będzie to jednoosobowa działalność, czy spółka.

ZOSTAW NAM WIADOMOŚĆ

Przewijanie do góry